تشخیص طب سوزنی

اهمیت تشخیص دقیق و حوصله در درمان طب سوزنی

هر از چند گاهی بیمارانی به مطب مراجعه می کنند که علی رغم ابتلا به بیماری هایی که با طب سوزنی درمان راحتی دارند اما قبلا از رشته های مختلف و حتی طب سوزنی درمان مناسبی دریافت نکرده اند.

در اغلب موارد در همان معاینه اولیه و گاهی هم در جلسات بعدی متوجه نکاتی در بیمار می شویم که کلید حل معمای بیماری او هستند.( البته شاید اگر قبلا سایر همکاران معاینات و آزمایشات را انجام نداده بودند ما هم قادر به تشخیص مشکل نبودیم و صد البته که تشخیص خودمان هم در مواردی غلط بوده است که بعدها آن را اصلاح کرده ایم.)

درمان طب سوزنی

برخی از این موارد را مثال می زنیم :

۱-مواردی که به عنوان میگرن مراجعه می کنند ولی مسئله اصلی آرتروز گردن یا مشکلات عصبی درمان نشده است.

۲-مواردی که برای درمان افسردگی مراجعه می کنند ولی افکار وسواسی در آنها غالب است.

۳-افرادی که برای درد معده مراجعه می کنند ولی اختلالاتی در ستون مهره ها یا عضلات اطراف آن دارند.

۴-بیمارانی که به علت اشتهای زیاد مراجعه می کنند اما التهاب معده در آنها نقش مهمی دارد و …

گاهی هم بیماری هایی هستند که درمان چند مرحله ای درآنها نقش مهمتری دارد. مثلا اینکه اول شرایط بنیه ای بیمار اصلاح شود و سپس اقدام به کاهش وزن او شود.

در مواردی هم ایجاد فاصله در جلسات درمانی به نحوی مناسب بسیاری از مشکلات را حل می کند مثلا بیماری برای درمان چاقی مراجعه کرد و ما روی گوارش او کار کردیم و وزن او بی تغییر بود . اما در شش ماه بعد از اتمام جلسات حدود ۸ کیلو وزنش کم شد.

در نهایت باید به مردم بگوییم حتما به پزشکتان اعتماد کنید و البته در طول روند درمانی خود به آنها گزارش درست و دقیق دهید تا درمانتان بهتر انجام شود.

از پزشکان محترم هم می خواهیم با دقت معاینه کنند ، زیاد مطالعه کنند ، با دقت درمان کنند ، به دقت از بیماران در طول جلسات گزارش بگیرند.

اتفاقی جدید در طب سوزنی گوش (کاشت سوزن هایی که سه هفته روی گوش می مانند.)

با این اقدام امکان انجام طب سوزنی برای بیماران ساکن شهرهای دیگر نیز فراهم شده است. در این روش سوزن های خاصی با روکش طلا و نقره و استیل روی نقاطی از گوش کاشته می شوند. این سوزن های خاص حدود سه هفته روی گوش می مانند و بیماران می توانند برای درمان یا کنترل برخی مشکلاتشان هر سه هفته یکبار مراجعه نمایند.

این روش برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است از جمله : مشکلات گوارشی ، مشکلات عصبی روانی ، دردهای مزمن ، سردرد ، آلرژی ، چاقی و …

X

طب سوزنی | امبدینگ

   

¤